TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  İlahiyat kitabında evrim teorisi...

  Paylaş
  avatar
  (psiko m@k)
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Kaplan
  Mesaj Sayısı : 1034
  Yaş : 32
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08
  261108

  İlahiyat kitabında evrim teorisi...

  Mesaj tarafından (psiko m@k)

  İlahiyat Fakültesi için hazırlanan kitapta öyle bir yanlış yapıldı ki Kur'an bile hiçe sayıldı.

  Anadolu Üniversitesi’nin Açık öğretim İlahiyat Fakültesi ön lisans programında birinci sınıfta öğrencilere verilen Din Hizmetlerinde İletişim ve Halka İlişkiler kitabında, evrim teorisine destek veren ifadeler skandal niteliğinde…

  Kitapta din hizmetinde bulunacak kişinin iletişimi üzerinde duruluyor. Konuya girmeden önce insanların konuşmayı nasıl öğrendiğini anlatan kitap, bir yerde öyle bir cümle kullanıyor ki “bir ilahiyat kitabında bu nasıl olur” dedirtiyor.

  EVRİM TEORİSİNE DESTEK GİBİ AÇIKLAMA

  Kitaba göre insan ilk yaratıldığında konuşmayı bilmiyordu ve “evrim süreci”nde bağırtılarını sözcük seslerine dönüştürerek konuşmasını öğrenmişti.

  Kitabın 33’üncü sayfasında geçen şu cümleler çok tartışılacak:
  “Araştırmalardan öğrenildiğine göre ilk insan vücudunda var olan ses aletini kullanmasını bilmeseydi onu sindirim aygıtının bir parçası gibi doğal olarak da yaşayabilmesi için soluk alma, yemek yeme aracı yerine kullanmaktaydı. Uzun yıllar geçtikten sonra insanlar yalın sesler çıkarmaya ve o seslerle bir çok kavramı anlatmaya başlamıştı.”
  Aynı kitabın 35’inci sayfasında telaffuz tarif edilirken insanın insanlaşması sürecinden söz ediliyor:
  “İnsanın insanlaşmasında baş etmen olan el beyin ilişkisi doğrultusunda, doğal hayvansal sesleri bağırtılarla çığlıkları, evrim süreci içinde sözcük seslerine dönüşmesine telaffuz deniz.
  Oysa Kur'an'ı Kerim’de Bakara suresi 31, 32, ve 33’üncü ayetlerde Allah’ın Hazreti Adem’e konuşmayı öğrettiği açıkca belirtilmektedir.

  Bakara Suresi 31. Ayet: “Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi. “
  Bakara Suresi 32. Ayet: “Melekler: Ya Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alim ve hakim olan ancak sensin, dediler. “
  Bakara Suresi 33. Ayet. “(Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca: Ben size, muhakkak semavat ve arzda görülmeyenleri (oralardaki sırları) bilirim. Bundan da öte, gizli ve açık yapmakta olduklarınızı da bilirim, dememiş miydim? dedi.”

  Kitabın editörlüğünü profesör bir ilahiyatçının, Prof. Dr. Cemal Tosun’un yapmış olması da ayrıca düşündürüyor.

  EVRİM TEORİSİ SKANDALINA SERT ELEŞTİRİ


  İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim İlahiyat Fakültesi ön lisans programında birinci sınıfta öğrencilere verilen Din Hizmetlerinde İletişim ve Halka İlişkiler kitabında yer alan '“İnsanın insanlaşmasında baş etmen olan el beyin ilişkisi doğrultusunda, doğal hayvansal sesleri, bağırtılarla, çığlıkları, evrim süreci içinde, sözcük seslerine dönüşmesine telaffuz deniz.' ifadesi için 'Everim teorisini esas alarak dilin nasıl oluştuğunu açıklamak münasebetsiz olmuştur' dedi.

  'Dilin nasıl oluştuğu konusunda çeşitli teoriler var' diyen İslâm Hukuku Profesörü Karaman, 'Bunların hepsi birer teoriden ibaret. Bilimsel olarakta ispatı mümkül değil. Ve bugüne kadar da ispat edilememiştir.' vurgusu yaparak şunları kaydetti:

  ''Açıköğretim İlahiyat ders kitabında evrim teorisini esas alarak dilin nasıl oluştuğunu açıklamak münasebetsiz olmuştur' Kur'an'ı Kerim'de Bakara Suresi'nin 31. Ayetinde “Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi. “ mealini örnek göstererek şunları aktardı: ''Bakara Suresi'nin 31. Ayeti bu örneklerden birisidir. Bu dini açıklamaya göre Allah dili ilk insan olan Adem'e öğretmiştir. Ondan da en azından konuşma kabiliyeti olarak Adem'in evlatlarına intikal etmiştir.'

  KAYNAK : HABER3
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Yorum yok.


   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 5:33 am