TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  En büyük bakır rezervi mi?

  Paylaş
  avatar
  (psiko m@k)
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Kaplan
  Mesaj Sayısı : 1034
  Yaş : 32
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08
  261108

  En büyük bakır rezervi mi?

  Mesaj tarafından (psiko m@k)


  Kayseri’de Türkiye toplamından daha fazla rezerve sahip bakır madeni bulundu..


  Kayseri'de bir maden şirketi, Türkiye'nin toplam rezervinden daha fazla rezerve sahip bakır madeni bulduğunu ileri sürdü.

  Yahyalı İlçesinde faaliyet gösteren Göksun Madencilik Şirketi Genel Müdürü Saadettin Göksun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe merkezine yakın bir bölgede bakır rezervi bulunduğu yönünde araştırma yaptıklarını ve burada maden ocağı kurmaya karar verdiklerini belirtti.

  Geçen yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün açtığı ihaleyi kazanarak, 1172 hektar alanda bakır madeni arama ruhsatı aldıklarını bildiren Göksun, yaptırdıkları analizlerde maden sahasında zengin bakır rezervi bulunduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

  Roma Dönemi'ne ait olduğu tahmin edilen iki eski maden ocağı girişinden hareketle başladıkları girişimlerini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Göksun, şunları söyledi:

  ''Yahyalı zaten maden bölgesi. Burada demir, krom ve çinko madenleri var. Bu bölgedeki madenlerin çoğunluğu Roma maden ocakları girişlerinden hareketle bulunmuştur. Bizde maden arama sahamızda bu şekilde maden ocağı girişi bulduk. Romalıların ekonomik değeri yüksek olan bölgelerden maden çıkardıkları bilinir. Bizde buradan cesaret alarak maden sahamızdan aldığımız numuneleri tahlil ettirdik. Bu konuda dünya çapında deneyimli olan Kanada firması madende yüzde 4,70 oranında bakır bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine maden arama çalışmalarına başladık. Toprağın birkaç metre altından itibaren bakıra rastladık. Kendi imkanlarımızla 2 adet ocak açarak çalışmalara başladık.''

  Arama ruhsatıyla çıkardıkları madenin yüzde 10'unu işleyebileceklerini bildiren Göksun, yasal olarak 5 yıl içinde maden işletme ruhsatı almaları gerektiğini bunun için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin de maden sahasına gelerek incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Göksun, şöyle devam etti:

  ''Bakanlık yetkilileri, maden sahasında 360 milyon ton civarında bakır rezervi tahmininde bulunduklarını bildirdiler. Türkiye'nin işlenebilecek durumdaki toplam bakır rezervinin 160 milyon ton olduğu düşünülürse, maden sahamızda tahmin edilen rezerv, Türkiye'nin toplam rezervinin iki katından daha fazla. Ancak, biz ilk etapta 100 milyon ton rezerv için işletme ruhsatı almak istiyoruz. Şu an 150 ton civarında maden çıkardık ama bakır madeni işletmek büyük yatırımlar gerektiriyor. Şu an bu büyük yatırımları tek başımıza yapacak güçte değiliz. Bu nedenle bakır madenciliği konusunda deneyimli büyük firmalarla ortaklık kurmak istiyoruz. Bunun için de görüşmelerimiz sürüyor. Ortaklık kurduktan sonra ne kadar maden işleyeceğimiz ve çıkardığımız bakırı nereye satacağımız netleşecek.''

  Maden sahasından alınan numunelerde ekonomik olarak işlenebilecek durumda altın da tespit edildiğini anımsatan Göksun, ilk etapta bakır işletmeyi planladıklarını, ancak daha sonra ekonomik değeri olan altın da çıkarabilirlerse bu alana da yönlenebileceklerini sözlerine ekledi.

  KAYNAK : HABER3
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Perş. Kas. 27, 2008 11:45 am tarafından KRAL71

  Türkiye'nin her yeri bu durumda ama çıkarabilmek pazara sokabilmek önemli olan...

  Mesaj Bir C.tesi Kas. 29, 2008 3:18 pm tarafından se@my

  Eğer layıkıyla çıkarabilir ve işlersek sevindirici bir haber gerçekten de...

   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 6:01 am