TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  Başkan adayını stajyer sandı.

  Paylaş
  avatar
  (psiko m@k)
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Kaplan
  Mesaj Sayısı : 1034
  Yaş : 32
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08
  261108

  Başkan adayını stajyer sandı.

  Mesaj tarafından (psiko m@k)


  Yeni ABD Başkanı Obama'nın Hazine Bakanı olarak atayacağı Tim Geithner'ı stajyer sandılar.

  Göreve başlamadan kendisine yöneltilen "Obama nerede" eleştirileriyle şimdiden almaya başladı. Obama, ABD'nin yeni Hazine Bakanı olarak atayacağı Tim Geithner ile...

  Obama başkan seçildi ancak görevini, 20 Ocak 2009 tarihinde düzenlenecek yemin töreninde ABD Başkanı George W. Bush'tan devralacak.

  Yemin töreni, yeni seçilen ABD başkanına, 4 yıl sürecek yönetimindeki kabinesini kurmasına zaman tanımak amacıyla seçim gününden 11 hafta sonra yapılıyor. Bu gelenek, ABD'de 1789 yılında ülkenin ilk başkanı George Washington'ın yemin töreninden beri sürüyor.

  Yeni başkan göreve başlayıncaya kadar, ülkenin o sırada başkanlık görevini yürütenlere "topal ördek" (lame duck) deniliyor. "Topal ördek" denilmesinin sebebi ise artık zamanı dolan yönetimin yerine iki ay sonra başka bir yönetimin gelecek olması.

  Bu dönemde ülkede işler yavaşlıyor, erteleniyor, hatta aksıyor.

  Bugün ABD Başkanı Bush'un, 1929 ekonomik bunalımından bu yana ülkenin en ciddi finansal krizle karşı karşıya bulunduğu bir dönemde "topal ördek" yönetiminin başında olması bir sıkıntı olarak görülüyor.

  Obama'dan beklenti büyük

  Barack Obama, "değişim" sloganıyla kazandığı seçimin ardından, gerek ülkede gerekse uluslararası alanda büyük bir beklenti yarattı. "Kurtarıcı" imajı verilen Obama'ya, terör örgütlerinden, bir önceki yönetimin "korsan devlet" olarak nitelendirdiği ülkelere kadar herkes beklentilerini içeren mektuplar gönderdi.

  Halkın ve şirketlerin kötüye giden ekonomik duruma ilişkin beklentileri de çok yüksek. Acil önlemler alınmazsa sıkıntıların iki ay sonra altından kalkılamaz bir duruma gelebileceği yönünde yorumlar bulunuyor.

  ABD Hazinesi'ne stajyer görünümlü bakan

  Eleştirilerin dozunun artmasının ardından Obama, iki gün üst üste basın toplantısı düzenleyerek ekonomik planını duyurdu. Ayrıca, ekonomik krizin atlatılmasında önemli rol oynaması beklenen ABD'nin yeni Hazine Bakanı olarak atayacağı Tim Geithner'ı ve diğer ekonomi ekibini kamuoyuna tanıttı.

  Obama gibi 47 yaşında olan Geithner, Washington ve New York'taki finans çevrelerinin alıştığı "saçları beyazlamış, tecrübeli ekonomi yöneticisi" imajından çok farklı bir imaj sergiliyor.

  Bush stajyer sandı

  Ancak 30 yaşında gösteren Geithner'ın tecrübesi yerinde olmasına karşılık, Washington Post'ta yer alan bir yazıda, Beyaz Saray'daki bir ekonomi toplantısında ABD Başkanı Bush'un, New York Merkez Bankası'nın başındaki Geithner'ı stajyer sandığı ve yardımcılarından birine, "Bu stajyerin burada ne işi var" diye sorduğu anlatıldı.

  Obama'nın kendisi gibi genç bir ekibi seçmesi, şu andaki ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ve ondan önceki Hazine Bakanları Paul O'Neill, Lawrence Summers gibi "olgun" yöneticilere bakılırsa Washington'da değişim mesajına uygun bir adım olarak değerlendirilebilir.  changeTarget(document.getElementById("news_content"))

  KAYNAK : HABER3
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Yorum yok.


   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 5:34 am