TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  Gıda güvenliği Türkiye'nin...

  Paylaş
  avatar
  KRAL71
  DENETÇİ
  DENETÇİ

  Erkek
  Sıçan
  Mesaj Sayısı : 422
  Yaş : 34
  Nerden : SOĞUK KALDIRIMLARDAN
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08
  271108

  Gıda güvenliği Türkiye'nin...

  Mesaj tarafından KRAL71

  AB, gıda güvenliği konulu programında, Türkiye'nin önemini savundu..

  Gıda güvenliğinin bir bütün olarak sağlanması konusundaki bilgi birikimi düzeyini arttırmayı amaçlayan ve Türkiye’de verilen eğitim programına (F4ST-Tarladan Çatala Gıda Güvenliği) 52 ülkeden 2 bin 164 kişi katıldı.
  Koordinatörlüğü Kalite Sistem Laboratuvarlar Grubu tarafından yapılan ve AB tarafından Leonardo da Vinci Programı kanalıyla desteklenen F4ST - Tarladan Çatala Gıda Güvenliği Uzmanı Yetiştirme Projesi yarın İstanbul’da ilk mezunlarını verecek.
  Gıda güvenliğinin bir bütün olarak sağlanması konusundaki bilgi birikimi düzeyini arttırmayı ve gıda güvenliği kontrolü ile gıda güvenliği denetimlerinin kalitesinin Avrupa Birliği çapında yükseltilmesini amaçlayan eğitim programı olan F4ST - Tarladan Çatala Gıda Güvenliği Uzmanı Eğitimi Proje Koordinatörü Samim Saner, "AB’de alanında bir ilk olan eğitim programına toplamda 52 ülkeden, 898’ü AB ülkelerinden olmak üzere 2 bin 164 kişi katıldı" dedi.
  Saner, yarın eğitimini başarıyla bitiren Türk katılımcıların yanı sıra kendi ülkelerinde birinci olan yabancı katılımcıların, yurt dışından proje ortaklarının ve gıda sektörünün önde gelen isimlerinin katılımıyla F4ST Mezuniyet Töreni gerçekleştireceklerini bildirdi.
  Başvuranlar arasında AB ülkeleri ve Türkiye’den olmak üzere gıda ve ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, kimyagerler, kimya mühendisleri, biyologlar, su ürünleri mühendisleri, beslenme uzmanları, eczacılar ve tıp doktorları bulunuyor.
  Projenin en önemli amacı gıda sektöründe çalışan farklı meslek gruplarına tarladan çatala gıda güvenliği bakış açısını kazandırmak olarak nitelendirilirken, eğitimin; toplum sağlığının korunmasında çok önemli bir yeri olan gıda güvenliği konusunda bir "ilk" olduğu ve bu nedenle de AB içerisinde ilgi uyandırdığı bildirildi.
  Türkiye’nin koordinatörlüğünde, 6 Avrupa Birliği üyesi ülkenin bir araya geldiği F4ST programının, 9 ana dersten oluşan müfredatının her biri kendi alanında uzman profesyoneller tarafından hazırlandığı belirtildi.
  Türkiye’den Kalite Sistem Laboratuvarlarının koordinatörlüğünü üstlendiği konsorsiyum ortakları arasında İngiltere’den University of Salford; İspanya’dan Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü; Yunanistan’dan Selanik Teknoloji Parkı;
  Hollanda’dan Précon Gıda Merkezi, Letonya’dan Otel ve Restoran Eğitim Enstitüsü, Polonya’dan Lublin Meslek Odası ile Türkiye’den Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ile Gıda Güvenliği Derneği ve Advancity yer alıyor.
  Mezuniyet Törenine 6 ülkeden programı başarıyla tamamlayan birincilerin de katılacağı, ayrıca alanlarında uzman konuşmacılar tarafından Gıda Güvenliği konulu bir seminer de düzenleneceği bildirildi.

  KAYNAK : HABER3


  _________________
  FİLM DİZİ PAYLAŞIMI

  http://makburn.blogcu.com/
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Yorum yok.


   Forum Saati Çarş. Kas. 21, 2018 3:36 am