TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  Org. Başbuğ'dan cemaat uyarısı !

  Paylaş
  avatar
  (psiko m@k)
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Kaplan
  Mesaj Sayısı : 1034
  Yaş : 32
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08
  290808

  Org. Başbuğ'dan cemaat uyarısı !

  Mesaj tarafından (psiko m@k)

  Genelkurmay Başkanlığı’nı devralan Org. Başbuğ, törende yaptığı konuşmada, laiklik, cemaatler, demokrasi, AB ve ABD’yle ilişkiler konusunda çok önemli mesajlar verdi. Org. Başbuğ, sosyal devletin zayıflamasının cemaatleşme eğilimini güçlendirdiğini vurguladı.

  Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral İlker Başbuğ, toplumun bir kesiminin dini düşüncelere dayalı yeni bir yaşam tarzının oluşmakta olduğu endişesini taşıdığını belirterek, “Bu endişe ciddiye alınmalıdır. Çoğulcu demokrasi anlayışı çerçevesinde toplumsal huzur için bu zorunludur” dedi. Başbuğ, Fethullah Gülen başta olmak üzere bazı grupları kastederek de, sosyal devletin zayıflamasının cemaatleşme eğilimini güçlendirdiği uyarısında bulundu.

  Org. Başbuğ, dün Genelkurmay Başkanlığı görevini Org. Büyükanıt’tan devraldığı törende, laiklik, ulus devlet, cemaatler, demokrasi ve çoğulculuk, alt-üst kimlik, AB ve ABD ile ilişkiler konusunda mesajlar verdi. Başbuğ’un mesajları özetle şöyle:

  MUSTAFA KEMAL’İN TARAFINDAYIZ

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet temeline dayanmaktadır. TSK, Mustafa Kemal’in çizdiği cumhuriyetin kuruluş felsefesinin kollanması ve korunmasında her zaman taraftır.

  KÜRESEL DÜŞÜN, ULUSAL DAVRAN

  Bugün küreselleşmenin bazı baş aktörleri de, küreselleşmenin olumsuzluklarına karşı koymak için kendi ulusal yapılarını korumaya ve güçlendirmeye çalışmaktadır. Bu durumun ABD’de ve AB’ye üye ülkeler arasında da yaşandığını görmemezlikten gelemeyiz.

  Önemli düşünürlerden Habermas’ın ‘Uluslarüstü kuruluşların oluşturduğu uluslararası sahnede ve küresel oyuncular arasında ulus devletler hala en önemli oyunculardır’ şeklindeki ifadesi bu düşünceyi doğrulamaktadır. Küreselleşmeye toptan karşı çıkmak gerçekçi değil. Önemli olan ulusal devlete zarar vermeden küreselleşmenin içinde yer almaktır. ABD bunu çok iyi yerine getiriyor. ’Küresel düşün, ulusal hareket et’ düşüncesi önemlidir.

  ALT KİMLİK-ÜST KİMLİK

  Bazı kesimler etnik kimliklerinin anayasal güvenceye kavuşturulmasını sık sık ve açıkça dile getirmektedirler. Bu görüş ulus devlet yapısını hedef almaktadır. Kültürel alandaki düzenlemeler herhangi bir şekilde siyasal alana doğru götürülmeye ve alt kimlikler üst kimliğe dönüştürülmeye çalışılırsa ve bu konular ülke gündemine kasıtlı olarak devamlı sokulursa, korkarız ki ülke kutuplaşmaya ve ayrışmaya sürüklenebilir. Bu Türk toplumuna karşı yapılabilecek en büyük kötülüktür.

  DEVLET YAPISI TARTIŞILMAZ

  Ulus devlet yapısını zayıflatmaya çalışmak ve tartışmak Türkiye’nin ülkesi, ulusu ile bütünlüğünü istememek demektir. Her konuyu tartışabilme özgürlüğü devletlerin varlığını riske sokacak konuları içermez. Devlet içinde entelektüel tartışmaların yapılabilir olması, devleti ayakta tutan unsurların tartışmaya açılması anlamını taşıyamaz.

  DENGEYİ SİYASETÇİLER KORUMALI

  Devlet, birey ve özgürlük kavramları, var olabilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birinin diğerinin aleyhine genişlemesi her üçünü birden tehlikeye sokar. Dolayısıyla bu hassas dengenin korunması, demokrasiler için özel bir anlam taşır. Bu dengeyi sağlamak ve korumak ise siyaset adamlarına düşen önemli bir görevdir.

  LAİKLİK DURUŞUMUZ DEĞİŞMEZ

  Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinin temel direklerinden biri olup cumhuriyeti oluşturan tüm değerlerin de temel taşıdır, laikliğin işlevsel tanımı anayasanın başlangıç ile 24. ve 174. maddelerinde yer almaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin anayasayı yorumlamaya yetkili tek organ olarak, laikliğe ilişkin yapmış olduğu yorumlar, laikliğin anlamının ortaya konulmasında vazgeçilmez kaynaktır. Laikliğin ne anlama geldiğini ifade ederken çokça yapılan hata, laikliğin ne anlama geldiğine ilişkin düşüncelere bir bütün olarak bakılmamasıdır. TSK’nın laikliğe ilişkin vazgeçilmez duruşu Anayasa’nın 24. maddesinde ifade edilen hükümlere herkesin sıkı sıkıya bağlı kalması, dinin veya dini duyguların dince kutsal sayılan şeylerin istismar edilmemesidir.

  ENDİŞE CİDDİYE ALINMALI

  Bugün toplumun bir kesimi, yeni bir kültürel kimliğin, yaşam tarzının oluşumunda dini düşüncelere büyük bir ağırlık verildiğini düşünmekte ve gelişmelerden büyük bir endişe duymaktadır. Bu endişe ciddiye alınmalıdır. Çoğulcu demokrasi anlayışı çerçevesinde, toplumsal huzur için bu zorunludur. Cumhuriyetin diğer bir temel niteliği ise demokrasidir.

  TSK; demokrasiye ve demokratik kurallara saygılıdır. Demokrasi temel hak ve özgürlüklerin çoğunluğa karşı da güvencede olduğu bir rejimdir. Bu nedenle, demokratik yaşamda çoğulculuk esas olmalıdır. Laiklik ilkesinin demokrasi ile çatıştığını iddia etmek de sağlam bir temele dayanmamaktadır. Aksine laik düzen Türk demokrasisinin gelişmesinde ana itici gücü oluşturmuştur. Etrafımızdaki bazı ülkelere bakılırsa bu gerçek görülebilir. Profesör John Esposito’nun ifade ettiği gibi, “demokrasinin aşırı şekilde popüler amaçlara yönlendirilmesi de, laik düzenin aleyhine sonuçlar doğurabilir.”

  CEMAATLERE DİKKAT EDİLMELİ

  Herkesin insan onuruna yakışır asgari bir hayat seviyesini sağlamak, sosyal devletin bir görevidir. Sosyal devlet niteliğinin zayıflamasının toplumları cemaatleşmeye ittiği de bir gerçektir. Bu kapsamda giderek güçlenen bazı cemaatler, ekonomiyi yönlendirmeye, sosyo politik yaşamı biçimlendirmeye, dine bağlı bir yaşam tarzı olarak sosyal kimliklerini ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Ancak bu sosyal gerçek doğru analiz edildiği takdirde bu oluşuma karşı alınacak tedbirlerin başarı şansı olabilir. Hukuk devleti ise genel anlamda hukuk kurallarına bağlı olan ve bütün vatandaşlarına hukuki güvenceler sağlayan devlettir. Hukuk devletinin herkes için ne kadar önemli olduğu ise aşikârdır.

  ABD İLE TSK İŞBİRLİĞİ MÜKEMMEL

  TSK ile ABD silahlı kuvvetleri arasındaki işbirliği ve anlayış mükemmel seviyededir. Bu nedenle önemli görevlerimizden birisi de bu işbirliğinin korunmasıdır. Türk Amerikan ilişkileri iki ülkenin ortak değerleri üzerine inşa edilmiştir, köklüdür ve tarihidir. Bu gün bu ilişkiler iki ülke için her zaman olduğundan çok daha önemlidir. Türkiye’nin ABD ile olan ilişkileri belirli bir konuya bağlanamayacak kadar geniş ve kapsamlıdır.

  AB TÜRKİYE’YE EŞİT DAVRANSIN

  TSK için AB’ye üyelik ******’ün amaçladığı çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma doğrultusunda önemli bir araç anlamını taşımaktadır. Bu süreçte AB’den beklentimiz Türkiye’ye diğer ülkelere olduğu gibi eşit davranılması ve Türkiye’den ulus devlet ve üniter devlet yapısını zayıflatabilecek isteklerde bulunulmamasıdır. Türkiye’yi tam üyeliğe kabul etmeyen bir AB’nin özellikle Ortadoğu ve Kafkaslar bölgeleri üzerindeki etkisinin Balkanlar’da biteceğidir. İkincisi Türkiye’nin coğrafi olarak nerede olduğu kadar ne olduğu da önemlidir. Türkiye, bölgedeki en güçlü demokratik ve laik rejime sahip olan tek ülkedir.

  TSK’NIN EBEDİ LİDERİ ATATÜRK

  Türk ordusunun ve Türk ulusunun ebedi başkomutanı ve lideri Mustafa Kemal ******’tür. Onun yarattığı ******çü düşünce sisteminin ışığı her zaman yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Yorum yok.


   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 6:39 am