TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...

Join the forum, it's quick and easy

TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...

TURKUAZ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi

Gizli maden haritalarını haraç mezat satmış.

(psiko m@k)
    (psiko m@k)
    Site Kurucusu
    Site Kurucusu

Erkek
    Kaplan
    Ruh Hali : Gizli maden haritalarını haraç mezat satmış. Calisi10
    080808

SİNİRLİ Gizli maden haritalarını haraç mezat satmış.

Mesaj tarafından (psiko m@k)

MTA’da bin 400 YTL maaşla çalışırken, gizli maden haritalarını ele geçirip satan ve ihalelere fesat karıştırarak 2,5 trilyon lira elde eden maden mühendisinin, Antalya’da bir köy satın alıp, tapuları da karısının üzerine yaptığı ortaya çıktı.

Maden Tetkik Arama(MTA)’da gizli maden haritalarını satarak 2,5 trilyon lira elde eden maden mühendisinin bu paralar ile Antalya’da bir köy satın alıp, tüm tapuları da karısının üzerine yaptığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmaya göre, Maden Tetkik Arama Enstitüsünde bin 400 YTL maaşla çalışan maden mühendisi E.G., eşi H.G., babası N.G. ve arkadaşı Y.B. adına ‘’Yerküre Madencilik’’ adıyla bir şirket kurdu. G. , MTA’da görevli arkadaşı İ.İ. aracılığı ile de ‘’Gizli’’ maden haritalarına ulaşarak, verimli arazilerde 54 adet maden sahası ruhsatı aldı ve bunları yüksek meblağlarla başka şirketlere devretti. G.'NİN bu sahaların satışı için Maden Mühendisleri Odasının internet sitesine de, kendi adıyla ve ‘’İş değişikliği’’ gerekçesiyle satılık ilanları verdiği de belirlendi.

G. , ihaleye çıkarılan maden sahalarının satışında da, firmalarla görüşerek fiyatın yükselmesini engelledi. Bazı ihaleleri ise kendi şirketi aracılığıyla alıp yüksek fiyatla devretti. MTA’ya gelen ihbarlar aracılığı ile izinsiz maden üretimi yapan şirketleri de saptayıp, sahiplerini tehdit ederek rüşvet aldı. Savcılık soruşturmasında rüşvet paralarının G.'nin kardeşi Ö.G.'nın banka hesaplarına aktardığı belirlendi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜYDÜ…
    Ankara Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan tarafından hazırlanan iddianamede maden ruhsatları için ‘’Çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu’’ belirtilen E.G.'nin, maden rezervi olan sahaların topografik gizli haritalarını, MTA’da Harita Dairesinde çalışan arkadaşı İ.İ.'den temin ettiği vurgulandı. İ.İ.'nin daha önce cezaevinde infaz koruma memuru olarak çalıştığı G.'nin de MTA’ya geçmeden önce Cezaevi Müdürü olduğu ve ikilinin eskiden tanıştıkları kaydedildi.

E.G. maden haritaları, ihaleler ve tehditler sonucu elde ettiği paralar ile önce ailesine kurdurduğu Yerküre Şirketi için Ankara’nın Çankaya ilçesinde 636 metrekarelik bir arsa aldı. Elden teslim aldığı rüşvet paralarını da kardeşi Ö.G.'nin hesabına aktardı. Ayrıca şirketler de aldıkları haritalar karşılığı, kardeş Ö.G.'nin hesabına para aktardı. Yapılan incelemede E.G.'nin kardeşinin hesabına iki ayrı havale ile önce 182 bin YTL, sonra da 221 bin YTL gönderdiği, ardından da 475 bin ve 400 bin dolar aktardığı saptandı. Kardeşin hesabına, madencilik şirketlerince yatırılan paraların YTL toplamı 2 milyon 500 bin YTL’ye ulaştı. Ö.G.savcılık ifadesinde hesabına para yatırıldığından haberi olmadığını ve yatıran kişileri de tanımadığını öne sürdü.

KARISI İÇİN KÖY KAPATTI
    Rüşvet paraları ile kendisine bir araba alan E.G., diğer paralarla da, eşinin üzerine gayrimenkul yatırımları yaptı. Önce eşinin üzerine Antalya Güneykent Sitesinde bir daire aldı. Ardından da Erzurum Merkez Dere mahallesinde 2 bin 66 metrekare 5 katlı bir bina satın alındı. Daha sonra Ankara Keçiören’de bin 572 metrekare bir arsa alındı.

E.G.’nın eşi H.G'ninüzerine Antalya Yeşilbayır köyünde de çok sayıda arsa aldığı belirlendi. Bu köyde önce bin 48 metrekare arsa alan G., ardından aynı köyde 5 bin 345 metrekare daha arsa satın aldı. Antalya Varsak beldesinde de 457 metrekare bir arsa daha aldı. Yeşilbayır Köyünde büyüklükleri 600 ila 686 metrekare olan 5 ayrı arsa daha alındı. Böylelikle H.G.’nın, Yeşilbayır köyünde toplam 9 bin 565 metrekare arsası oldu. 17 sanıklı MTA vurgunu davası önümüzdeki günlerde Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak.

İHALELER NASIL ALINIYOR?
    İhalelerin G.’nın kendi şirketi aracılığı ile alınıp, çıkar karşılığı başka şirketlere devredilmesi iddianamede şu telefon görüşmesi örneği ile verildi: ( 19.07.2007 günü saat:14:35:32’de Tel.0533 711xxxx E.G. ile Tel.0532 216xxxx A. arasında geçen görüşme)

E.: Adamlar 125 milyara aldılar sahayı. Bu Şile vardı ya

A.: Tahminim doğruymuş 100/150 milyar

E.: Neyse seni biraz rahatlatayım abi biz aldık

A.: Vallaha mı ?

E.: Vallah aldım. Üç kişi soktum. AEE ye 27.500 yazdım. Araya bir arkadaş ona 20 yazdım. endi firmama da 11 küsur yazdırdım Şimdi 11'e alacağız seni. Ama AEE’nin teminatı yanacak

A.: Yani İstanbul'da güzel bi yemek yedirecen arkadaşına Harikasın ya

E.: Ama bir sene AEE ihaleye girmiyor. Bizim şirket girer alır sana devrederiz

A.: Tamam girmesin. S… anasını, kimler girmiş peki

E.: Bayağı var. Beni tanıyorlar Yeter'i gönderdim ben tamam mı

A.: Çok güzel çok kutlarım

KAYNAK : HABER3
    Bu yazıyı burda paylaş : reddit

Yorum yok.

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 4:08 am