TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...

Join the forum, it's quick and easy

TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...

TURKUAZ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi

Karadeniz'den doğalgaz fışkırıyor !

KRAL71
    KRAL71
    DENETÇİ
    DENETÇİ

Erkek
    Sıçan
    Ruh Hali : Karadeniz'den doğalgaz fışkırıyor ! Uzgun10
    250708

Karadeniz'den doğalgaz fışkırıyor ! Empty Karadeniz'den doğalgaz fışkırıyor !

Mesaj tarafından KRAL71

Karadeniz’de açılan 17 kuyudan yalnızca 3 tanesi kuru çıktı.
    Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Üretim Müdürü Süleyman Çalık, Karadeniz’de doğalgaz arama çalışmalarının süreceğini belirterek, açtıkları kuyulardan yalnızca 3 tanesinin boş çıktığını söyledi.
    Çalık, Çayağzı doğalgaz tesisleriyle ilgili şu bilgileri verdi:
    “Üç üretim sahasının üretiminin alındığı, PLC ve Scada yardımıyla karadan kontrolü sağlanarak 12 inç. çapında 17 bin 500 metre denizden boru ile gaz taşınıyor. 22 Mayıs 2007’de Akkaya, 19 Eylül 2007’de Doğu Ayazlı ve 12 Mart 2008’de Ayazlı sahası üretime başladı. Proses tesisi 22 Mayıs 2007’de devreye alındı. Tesis PLC ve Scada sistemleri ile kontrol ediliyor. Proses tesisi ile Botaş Ulusal doğalgaz ağı arasındaki bağlantıyı sağlamak amacı ile 16 inç. çapında 18 bin 750 metre uzunluğunda boru hattı çekilmiştir.”
    Ayazlı doğalgaz üretim platformunun insansız çalıştığını ve kontrolünün karadan yapıldığını ifade eden Çalık, “Elektrik ihtiyacı güneş panelleri ile karşılanıyor. Burada ve diğer üretim sahalarında üretilen doğalgaz, denizin altından giden tek bir borudan karaya Çayağzı Doğalgaz Proses Tesislerine ulaştırılıyor” dedi.
    Çalık, Ayazlı platformunun yaz ayları itibari ile ortalama 117 bin metreküp doğalgaz ürettiğini kaydetti.
    Akçakoca’da arama çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Çalık, “Doğalgaz bitince gidecekmişiz gibi bir şey yok, olamaz da. Bizim arama çalışmalarımız sürekli devam edecek. Üretimin sürdürülebilirliği için bu zaten şart. 17 kuyu açtık ve sadece 3 tanesi boş çıktı. Bu dünya standartlarının üstünde bir rakam ve ciddi bir çalışmanın ürünü” dedi.
    (24 Temmuz 2008 17:37)

KAYNAK : HABER3
    Bu yazıyı burda paylaş : reddit

Yorum yok.

Similar topics

-

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 5:31 pm