TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  Page Rank Nedir?

  Paylaş
  avatar
  (psiko m@k)
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Kaplan
  Mesaj Sayısı : 1034
  Yaş : 32
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08

  ÖNEMLİ Page Rank Nedir?

  Mesaj tarafından (psiko m@k) Bir Cuma Ekim 03, 2008 12:58 pm

  Page Rank Nedir?


  Pagerank metodu Google tarafından, sitelerin birbirleriyle orantılı olarak önemlerini yani kısaca popüleritelerini tespit etmek için bulundu. Bu metod oluşturulurken siteler arasındaki linkler baz alınarak internetteki topoloji örneklendi.

  Page Rank'in ana fikri şöyledir: Eğer bir A sitesi B sitesinin linkini yayınlamışsa bunun nedeni B sayfasının A sayfası ziyaretçileri tarafından dolaşılabilecek olarak düşünülmüş olmasıdır. Bu yapıya göre A sayfası B sayfasının pagerankini yükseltmiş olacaktır.

  Ancak Pagerank kavramı sadece bunlarla sınırlı değildir. Aşağıda belirttiğim iki fikir de önemli başrol oynar.

  A sayfası ne kadar yüksek pageranke sahipse B sayfasının pagerank değeri de buna orantılı olarak artacaktır.
  A sayfasında ne kadar az dışarı link varsa, B sayfasının pagerank değeri o kadar yüksek olacaktır. Bu mantığa göre A sayfası sadece B sayfasını link verilecek değerde görmüşse, B sayfasının pageranki çok daha fazla artacaktır.
  Mantığı açıkladıktan sonra, bu sistemi gelin formülize edelim. Başlamadan önce açıklayalım, bu formülü Google'ın iki kurucusundan aldık. Formül şu ana kadar değişilik geçirmiştir ancak temel mantığı halen aynıdır.

  A 1, A 2 , ..., An B sayfasına link veren sayfalar olsun. PR(Ak)'yı da A k sayfasının pageranki olarak kabul edelim. N(Ak) ise Ak sayfasının dış sayfalara verdiği link sayısı olsun. d ise 0 ile 1 arasında değişen ve genellikle 0.85 olan bir katsayı olsun.

  Bu durumda PageRank'in matematiksel değeri şöyle olacaktır:

  PR(B) = (1-d) + d x ( PR(A1) / N(A1) + ... + PR(An) / N(An) )

  Belki bu formülün hem basit hem de karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz. Basit çünkü sadece birkaç koşula bağlı, karmaşık çünkü hesaplamak için daha önceden başka bir sitenin pagerankini hesaplamanız gerekir.

  Aslında bu çok basittir, tüm pagerankleri belli bir değere sabitlerseniz olur biter. Eğer her sayfaya aynı değeri verirseniz; bu değeri kaç alırsanız alın sonuç değişmeyecektir.

  Formülü tekrarlamaya başladığınızda sonuç bir önceki hesaplamaya bağlı olarak tekrar hesaplanacaktır. İşlem ilerledikçe pagerank değerleri yerine oturmaya başlayacak, ve bir hesaplamadan diğerine kadar hiçbir değişiklik olmayacaktır.

  Rastgele Yürüme Modeli
  PageRank değerinin hesaplanmasında formül dışında bir başka model daha vardır. Bu model de internetde dolaşan birinin simüle edilmesiyle, rastgele linkler arasında dolaşılmasıdır.

  Bir düşünün, birisi bir sayfada dolaşırken bir link dikkatini çeker ve ona tıklayarak o sayfada dolaşmaya başlar. Böylece giderek birçok sayfa dolaşılır .

  Page Rank değeri bir ziyaretçinin sayfada harcadığı süreye de bağlı olabilir.

  Eğer gidilen bir sayfada geriye dönüş için de link bulunuyorsa olasılık daha da artacaktır. Bu da formülün ikinci terimine denk gelmektedir.

  İlk terim ise sayfadan çıkılmadan içeri de ne kadar dolaşılabileceği olasılığını modeller. Formülde ifade ettiğmiz d sembolü aslında budur.

  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

  Bizim şuan için tabiki sıfır.Çünkü aktif bir site değiliz.Ama sizin paylaşımlarınız sayesinde bu durumu yükseltebiliriz arkadaşlar.
  avatar
  KRAL71
  DENETÇİ
  DENETÇİ

  Erkek
  Sıçan
  Mesaj Sayısı : 422
  Yaş : 34
  Nerden : SOĞUK KALDIRIMLARDAN
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08

  ÖNEMLİ Geri: Page Rank Nedir?

  Mesaj tarafından KRAL71 Bir C.tesi Ekim 04, 2008 12:44 am

  Evet güzel açıklama olmuş ama millet ortalıkta yok ki.1-2 kişinin online olmasıyla Page Rank yükselmez.Kusura bakma psiko durum bu...Umarım aktif bir site oluruz...


  _________________
  FİLM DİZİ PAYLAŞIMI

  http://makburn.blogcu.com/

  se@my
  Site Kurucusu
  Site Kurucusu

  Erkek
  Domuz
  Mesaj Sayısı : 57
  Yaş : 35
  Nerden : KÜTAHYA
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08

  ÖNEMLİ Geri: Page Rank Nedir?

  Mesaj tarafından se@my Bir Paz Ekim 05, 2008 12:11 pm

  Açıklayıcı bilgin için sağolasın.Elbet biz de yükseltiriz Page Rankimizi.O günlerimizi görürüz....


  _________________
  FİLM DİZİ PAYLAŞIM MERKEZİ

  http://makburn.blogcu.com/

   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 6:31 am